Ārvalstīs strādājušajiem Latvijas pilsoņiem būtu jāpainteresējas, vai tajā valstī, kurā viņi strādājuši, ir jāiesniedz ienākumu deklarācija un vai savlaicīgas tās neiesniegšanas gadījumā nav paredzēta soda nauda. Turklāt ir ļoti svarīgi iesniegt deklarācijas bez kļūdām, lai nenāktos sagaidīt nepatīkamu pārsteigumu no ārvalsts ieņēmumu dienesta. Nodokļu atmaksas sabiedrības "RT Tax Latvija" direktors V. Paknis sniedz ieteikumus, kam jāpievērš uzmanība latviešiem, kuri strādājuši ārvalstīs.
Ir svarīgi zināt, vai jūs neesat to personu kategorijā, kam jāiesniedz deklarācija. Ne visās valstīs un ne visos gadījumos jums būs jāiesniedz šī deklarācija. Ja tiek saņemta vēstule no ārvalsts ieņēmumu dienesta ar aicinājumu deklarēt ienākumus, uz to ir jāreaģē nekavējoties - citādi jums tiks piemērota soda nauda, bet tās nesamaksāšanas gadījumā tiks aprēķināta kavējuma nauda. Jāpiebilst, ka kavējuma nauda tiek piemērota arī tajā gadījumā, ja nodokļi nav jāmaksā vai tie jau ir samaksāti.
Deklarācijas iesniegšanas termiņi katrā valstī atšķiras. Piemēram, Vācijā ienākumu deklarācija par iepriekšējo taksācijas gadu ir jāiesniedz līdz 31.maijam, Nīderlandē - līdz 1.aprīlim. Apvienotajā Karalistē taksācijas gads beidzas 5.aprīlī, tāpēc tiem, kam ir jāiesniedz deklarācija, tiek atvēlēts tieši pusgads - līdz 31.oktobrim.
Vislielākā soda nauda ir jāmaksā tiem, kas Apvienotajā Karalistē strādājuši kā pašnodarbinātie (self-employed) un nav savlaicīgi iesnieguši ienākumu deklarāciju. Visiem šīs kategorijas nodarbinātajiem bez izņēmuma ir jāiesniedz ienākumu deklarācijas, pat tajā gadījumā, ja tikai bijuši reģistrēti ieņēmumu dienestā kā pašnodarbinātie, bet nebija sākuši strādāt. Soda naudas apmērs tiek noteikts pēc kavējuma ilguma, aprēķinot arī kavējuma naudu.
"Visvairāk atmiņā ir palicis gadījums, kad cilvēks saņēma vēstuli no Apvienotās Karalistes ieņēmumu dienesta ar aicinājumu samaksāt parādu 13 tūkst. latu apmērā. Tas izveidojies četru gadu laikā, saskaitot nesamaksātos nodokļus, aprēķināto soda naudu un kavējuma naudu. Šim cilvēkam nācās noslēgt līgumu ar ieņēmumu dienestu un maksāt parādu pa daļām", - stāstīja V. Paknis.
nra.lv 2013.11.29